Wykształcenie w CV

5 marca 2018 by MasterCV0
opportunity-3185099_640.jpg

Każdy, kto czytał poprzednie wpisy, wie, że wykształcenie w CV zajmuje pozycję drugorzędną w stosunku do doświadczenia. Jest to niemniej jednak także istotny element składowy całości dokumentu aplikacyjnego. Jednak nie jest to miejsce na pisanie elaboratów na ten temat.

Najlepsze miejsce w CV na zamieszczenie informacji na temat wykształcenia to sekcja pod doświadczeniem. To, co najważniejsze w treści to prawda. Oznacza to, że jeśli w chwili tworzenia dokumentu, jesteś na etapie przed obroną pracy magisterskiej, to nie wpisuj, że jesteś już magistrem.

Elementy wykształcenia powinny być odzwierciedleniem rzeczywistości. Możesz wpisać do CV, że jesteś w trakcie studiów magisterskich. Jeśli masz już ustalony termin obrony, możesz także to zawrzeć. Ukończone studia licencjackie są także jak najbardziej na miejscu. Jednak nie wchodź w szczegóły. Na etapie analizy CV, rekrutera nie interesuje, czy były to studia licencjackie dzienne o rozszerzonym profilu językowym i specjalizacji xyz. Zupełnie nie obchodzi go także, czy pobierałeś(aś) stypendium naukowe i byłeś(aś) członkiem chóru uczelnianego (chyba że starasz się o angaż w operze – z przymrużeniem oka). Liczą się konkrety. Poniżej wersja A, w której niepoprawnie sformułowano dane i wersja B, która jest poprawna.

A

2014 – 2017 Uniwersytet Warszawski – Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna; specjalizacja: dziennikarstwo radiowe; studia dzienne licencjackie ukończone dyplomem z wyróżnieniem, tytuł: licencjat

2014 – 2019 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – Pedagogika; specjalizacja: logopedia wczesnoszkolna; jednolite studia magisterskie w trybie dziennym, tytuł: magister

Jeśli doświadczenie powie o Tobie więcej, niż wykształcenie, pamiętaj, aby umieścić je w pierwszej kolejności w dokumencie CV. Dlatego też w myśl zasady, że CV powinno zmieścić się na dwóch stronach A4, dozwolone są skróty, które zaoszczędzą niezbędną powierzchnię w dokumencie.

Z tego punktu widzenia o wiele lepiej będzie operować skrótami, tj,:

B

2014 – 2017 UW – Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, licencjat

2014 – w trakcie – SGGW – Pedagogika, magisterskie

Co ważne nie wpisuj, czy są to studia dzienne, czy zaoczne lub wieczorowe. Nie istotne także jest, czy ukończono je z wyróżnieniem lub wybrano określoną specjalizację. To można opisać już na etapie listu motywacyjnego. Jeśli nie masz jeszcze tytułu np. magistra, nie wpisuj go bez sensu. To trochę oszustwo, nawet jeśli podajesz datę ukończenia studiów w przyszłości. Najlepiej w takim wypadku ograniczyć się do zwrotu „w trakcie”. Kolejny raz sprawdza się zasada minimalizmu. Oznacza to, że wystarczy rok, uczelnia, kierunek, ewentualnie uzyskany tytuł. Zwróć uwagę, że przy studiach magisterskich nie widnieje tytuł: magister, a wpisany jest zwrot sugerujący, że kandydat znajduje się w trakcie kształcenia na studiach magisterskich.

Co najważniejsze, na tym etapie nie wpisuj szkoły średniej, gimnazjum, czy podstawówki. Ten okres twojego życia absolutnie nie interesuje już rekrutera. Wpisywanie go do CV zabiera tylko cenne miejsce, które może zostać wykorzystane na wartościowe informacje o tobie.


Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone *


Copyright NETCV.PL 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.